natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Aktualności > Bartek pod lupą

Bartek pod lupą

kwi 9, 2014

Naukowcy pobrali z ok. 700-letniego dębu Bartek pędy potrzebne do badań genetycznych i klonowania.

Bartek rośnie koło Zagnańska (Świętokrzyskie). Dzięki akcji jest szansa na dokładne zbadanie i uzyskanie sadzonek najsłynniejszego drzewa w regionie.


Zdjęcie: http://margo-w-drodze.blog.onet.pl/

Dąb Bartek


Badania dębu są elementem projektu realizowanego przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku pod Poznaniem, na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

- Projekt dotyczy badań nad rozmnożeniem najstarszych dębów w Polsce, z wykorzystaniem kultur in vitro. To nowa technologia, która pozwala na zachowanie zasobów genowych tych drzew – mówi rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Edyta Nowicka.

Materiał genetyczny musiał być pobrany jeszcze przez sezonem wegetacyjnym. - Zabieg ten nie wpłynie negatywnie na stan zdrowotny i wzrost dębu - uspokaja Nowicka.

Według tradycji dąb Bartek ma ponad tysiąc lat. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest ani najstarszym, ani największym drzewem w Polsce. Według najnowszych badań wiek tego dębu szypułkowego szacuje się na 645-670 lat. Rzeczywiste określenie wieku „Bartka" nie jest możliwe z powodu spróchnienia pnia drzewa.

Drzewo praktycznie nie daje żołędzi, przed dwoma laty miało ich kilkanaście. Naukowcy i leśnicy liczą, że dzięki realizacji projektu uda się uzyskać sadzonki, czyli rozmnożyć drzewo. Jak tłumaczył Chmielarz, to czy przedsięwzięcie się powiedzie, będzie wiadomo za ok. 2-3 lata.

Bartek to niejedyny dąb, który został objęty akcją. Pobrano materiał z innych najstarszych dębów w Polsce: Chrobrego, Bolko, dębów Bąkowskich, Bolesława i Warcisława, dębów Rogalińskich – Lecha i Edwarda oraz dębu Dziadziuś. Zielone pędy - jeszcze nie ukorzenione - udało się już uzyskać z liczącego ok. 700 lat dębu Chrobry, który rośnie w Borach Dolnośląskich.

 


Źródło: www.polskieradio.pl

Aktualności z:

Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.