natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Aktualności > Nowe odkrycie w świecie zwierząt

Nowe odkrycie w świecie zwierząt

lut 27, 2014

Afrykańska żaba Odontobatrachus natator jest - jak na swoje rozmiary - groźnym drapieżnikiem o wielkich zębach, a w dodatku należy do całkiem nowej rodziny – informuje “New Scientist”.

Żyjąca w górskich rzekach i strumieniach zachodniej Afryki żaba wyposażona jest w parę potężnych kłów (stosunkowo potężnych, ponieważ mają 1 milimetr długości). Poza nimi w żuchwie nie ma zębów wcale, natomiast w górnej szczęce są liczne drobne ząbki. Aby ustalić, po co płazowi takie wielkie zęby, Michael Barej z berlińskiego Instytutu Leibniza zajrzał do żołądka jednej z żab. Znalazł tam inną żabę.

Możliwe zatem, że kły służą do polowania. Ponieważ jednak nikt nie widział O. natator zjadającej innej żaby, nie wiadomo tego na pewno. Być może to przypadkowy łup.

Co prawda, znane są inne gatunki żab zjadających żaby, ale zwykle chodzi o zdobycz, która da się połknąć w całości, bez gryzienia – znacznie mniejsze gatunki, albo – w przypadku kanibalizmu - własne młode.

Afrykańska żaba Odontobatrachus natatorBadania genetyczne wykazały, że żaba ta należy do nieznanej dotąd rodziny i nie jest blisko spokrewniona z innymi żabami żyjącymi w górskich potokach całego świata – ani w ogóle z żadnymi innymi żabami. Wygląda na to, że jej rodzina oddzieliła się od pozostałych jakieś 100 milionów lat temu, gdy na Ziemi panowały jeszcze dinozaury.

Odkrycie całkiem nowej rodziny zwierząt to we współczesnej biologii bardzo rzadkie zdarzenie – zdecydowana większość rodzin odkryta została w XIX wieku.

 

Źródło: http://odkrywcy.pl

Aktualności z:

Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.