natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Aktualności > Ruszyła największa na świecie elektrownia słoneczna

Ruszyła największa na świecie elektrownia słoneczna

lut 28, 2014

 

Sprawność współczesnych ogniw fotowoltanicznych, wciąż jest na bardzo niskim poziomie, a więc budowanie typowych farm solarnych, nie ma na razie większego sensu. Opłaca się za to budowa elektrowni słonecznych, w których promienie skupiane są przez lustra, a taka powstała właśnie na amerykańskiej pustyni Mojave.

Po kilku latach budowy i testów, firma Ivanpah Solar Electric Generating System uruchomiła największą na świecie elektrownię słoneczną, wytwarzającą 392 MW energii.

 

elektrownia słoneczna

 

Ten gigant zajmujący powierzchnię niemal 9 km2 składa się z 300,000 luster, które skupiają światło na trzech 130 metrowych wieżach. W każdej z nich znajduje się ogromny zbiornik wody, w którym dzięki temperaturze pochodzącej ze skupionych promieni słonecznych, wytwarzana jest para napędzająca następnie turbiny produkujące prąd.

Elektrownia będzie dostarczać prąd do 140,000 kalifornijskich gospodarstw domowych. Nie zabrakło też protestów ze strony ekologów, obawiających się o los ptaków, które dostaną się w skumulowaną wiązkę promieni słonecznych.

 

elektrownia słoneczna

 

Źródło: http://technowinki.onet.pl/

Aktualności z:

Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.