Gwiezdne wojny powoli stają się faktem. Armia USA planuje, do końca bieżącego roku, umieścić dwa statki kosmiczne, które będą patrolowały orbitę okołoziemską, chroniąc znajdujące się tam instalacje, przed wrogimi satelitami i kosmicznymi śmieciami.

Tajny projekt Geosynchronous Space Situational Awareness Program (GSSAP) zakłada wysłanie dwóch urządzeń na orbitę geostacjonarną, dzięki czemu będą miały one świetny widok na to, co dzieje się w całej przestrzeni.

 

Statki kosmiczne będą patrolować orbitę Ziemi

 

Amerykanie boją się, że szybki postęp technologiczny innych mocarstw, doprowadzić może do potyczek na orbicie, które skończyć się mogą zniszczeniami, strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego oraz wywiadu, satelitów i teleskopów.

Wyniesieniu GSSAP-1, przez rakietę Delta IV, ma towarzyszyć również mały satelita ANGELS (będzie ich cała sieć) zbudowany przez OSC w ramach projektu XSS-11, który za zadanie będzie miał wykrywać, śledzić i identyfikować inne statki kosmiczne.

W misji bierze udał również NASA, która zaprojektowała oprogramowanie i specjalne algorytmy pozwalające wykorzystać sygnały GPS do kontroli groźnych obiektów.

 

Źródło: http://www.geekweek.pl