natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe dzieci > NIEWIELKIE ZADANIA DLA MAŁYCH RĄCZEK - Zachęcajmy dziecko do zabawy w ogrodnictwo.

NIEWIELKIE ZADANIA DLA MAŁYCH RĄCZEK - Zachęcajmy dziecko do zabawy w ogrodnictwo.

kwi 10, 2014

Stworzenie mini ogródka dla dziecka to świetny sposób na zachęcenie i rozbudzenie w nim zainteresowania ogrodnictwem. Dzieci będą czerpały mnóstwo radości z zajmowania się łatwymi w uprawie i szybko rosnącymi roślinami. Poza przebywaniem na świeżym powietrzu dziecko zdobędzie odpowiedz na wiele pytań i zdobędzie nowe umiejętności.

 

Najlepiej jest wydzielić dla dzieci grządkę, na której będą mogły uprawiać proste w pielęgnacji kwiaty i warzywa. Najpierw jednak wycieczka do sklepu ogrodniczego gdzie zakupimy ziarenka, cebulki, sadzonki itp. Dziecko będzie szczęśliwe, kiedy w sklepie ogrodniczym z pomocą dorosłego będzie mogło wybrać swoje zalążki przyszłych upraw.

 

ogrodnictwoSposobów na mini ogród dziecięcy jest mnóstwo oto kilka z nich:

 

Miniszklarenka

Możemy wykonać przenośną szklarenkę wykonaną z dużej przezroczystej plastikowej butelki, którą najpierw przecinamy wzdłuż na dwie połówki. W jednej z nich wycinamy kilka dziurek, po czym wypełniamy ją ziemią. Razem z dzieckiem siejemy kilka nasion np. koktajlowych małych pomidorów lub innych roślin lubiących ciepło i wilgoć. Druga połowa butelki posłuży na jako daszek, który można otwierać i zamykać. Taką miniszklarenkę możemy umieścić na parapecie w pokoju dziecka, dając mu jednocześnie możliwość obserwacji kiełkowania i rozwoju siewek , oraz podlewania ich w miarę potrzeby. Kiedy pojawia się już pierwsze liście a szklarenka stanie się za ciasna przesadzamy razem z dzieckiem do doniczek lub gdy pogoda na to pozwala do wyznaczonego miejsca w ogrodzie.

 

 

Warzywnik


Wybieramy słoneczne miejsce z równą i dobra glebą. Może to być wydzielona grządka w naszym warzywniku lub oddzielona deseczkami część w ogrodzie. Dziecko może tam zasadzić rzodkiewki, kalarepkę, marcheweczki (można już dostać na rynku nasiona mini marchewek, bardzo atrakcyjna forma dla dzieci). Dzieci będą musiały systematycznie dbać o warzywa, plewić, podlewać by zebrać owocne plony swojej pracy, co nauczy je odpowiedzialności. Warto, aby dziecko własnoręcznie wykonało rysunki, lub opisało nazwy zasadzonych warzyw i przyczepiło do patyczków umieszczając je przy swoich wysiewach. Warzywniak jest doskonały na pierwsze zmagania z ogrodnictwem daje mnóstwo przyjemności w obserwacji kiełkowania, rośnięcia, zakwitania i owocowania no a później oczywiście smakowania swojej ciężkiej pracy.

 

ogrodnictwo

 

Kwietny Tajemniczy ogród

Bardzo ciekawym pomysłem jest posadzenie przez dziecko kwiatów w grządce z inicjałów jego imienia. W tak utworzonym rowku siejemy nasionka drobnej rośliny kwiatowej, np. smagliczki, żagwinu ogrodowego. Po pewnym czasie ku radości naszej pociechy inicjały zakwitną.

 

W takim tajemniczym ogrodzie dziecko może mieć też swoją kryjówkę, która jednocześnie będzie ozdobą ogrodu – tipi porośnięte nasturcją, powojem, pnącą fasolą lub groszkiem pachnącym to proste w uprawie jednoroczne rośliny, które z niewielką pomocą dorosłego zasadzi w wybranym przez siebie miejscu dziecko, tworząc tym samym tajemnicze miejsce zabaw np. w chowanego.

 

Naszą pociechę warto także namówić na posadzenie nasionek słonecznika, które w zadziwiająco szybkim tępie przerośnie małego ogrodnika dając mu za to ciekawy punkt do obserwacji i przemyśleń na temat tego, jak z tak małego ziarenka wyrasta olbrzymi kwiat pnący się ku słońcu i w dodatku dając pyszne smakowite ziarenka, które cierpliwie wydłubywane dają wiele radości i uczą cierpliwości.

 

Narzędzia małego ogrodnika

Dla małych dzieci najlepsza do kopania w swoich mini grządkach, będzie stara łyżka lub łyżeczka, chociaż łatwo dostępne na rynku plastikowe łopatki i grabki dla dzieci też się nadają, pod warunkiem że ziemia jest miękka i żyzna. Do podlewania wystarczy plastikowa konewka taka jak do podlewania roślin doniczkowych lub z uwagi na ekologię i uczenie dziecka recyklingu, świetnie do tej roli nada się plastikowa butelka po płynie do naczyń. Jeżeli nasz ogród ma ograniczone możliwości a chcielibyśmy jednak wygospodarować coś dla naszego dziecka, można urządzić miniaturowy ogródek w starej misce, lub zasiać nasionka do pojemników po lodach, jogurtach, dziecko na pewno wpadnie na wiele recyklingowych pomysłów.

 

Parapet okienny to pomysł na mini ogród dla dzieci mieszkających w blokach, nie mających własnej przestrzeni ogrodowej, tutaj świetnie nada się pestka awokado z której wyrasta drzewo - a własne drzewo w domu to ci dopiero frajda. Zielonowłosy przyjaciel z długą zieloną grzywą w skorupce po jajku, gdzie rośnie wysiana na wacie czy gazie pyszna zdrowa rzeżucha. Lub szybki efekt ziarenka fasoli umieszczonej na gazie mającej kontakt z wodą. Już po kilku dniach pojawią się pierwsze korzonki  a później liście. W ten sam sposób dziecko może posiać pestki cytryny lub pomarańczy.

 

 

Jakie rośliny dla dzieci będą trafnym wyborem ?


Rośliny cebulowe

Krokusy, żonkile, tulipany, przebiśniegi

 

Kwiaty

Powoje, czarnuszka, nagietki, aksamitki, nasturcja, słoneczniki i groszek pachnący

 

Warzywa

Sałata, rośliny dyniowate, rzodkiewka, fasola, pomidory, rzodkiewki, marchewki

 

 

ogrodnictwo

Komentarze

Napisany przez Natiosenna dnia
Ogródek dla dziecka to rewelacyjny pomysł to przecież najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa :)Kwiaty, motyle, barwy, zapachy , smaki... tu znajduje się wszystko co jest dziecku w rozwoju potrzebne no a jeszcze dodatkowo uczy się dbania o przyrodę, obowiązkowości, kreatywności i wiele wiele innych ... no i rośnie razem ze swoim ogrodem :) warto posadzić małe drzewko, które będzie rosło wraz z dzieckiem :) Super pomysł
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.