natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Polecamy > Artykuł > Artykuł z Działkowca

Artykuł z Działkowca

mar 27, 2014


 

Polecamy artykuł z najnowszego Działkowca pt. "Jak uprawiać eko?"

 

Artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które interesuje tematyka ekologii oraz zmian we własnym odżywianiu i prowadzeniu ogrodu.

 

Porady są podzielone na 8 kroków:

 

1. W zdrowym ciele zdrowy duch.

 

O zdrowotności roślin, podobnie jak i innych organizmów (w tym człowieka), decyduje ich kondycja wynikająca z warunków wzrostu i rozwoju. Każdy organizm odpowiednio dokarmiany, rozwijający się w zdrowym środowisku jest odporniejszy na choroby i inne zagrożenia. Tak więc rośliny należy uprawiać na dobrze przygotowanym stanowisku, sprawdzonym pod względem zasobności w składniki pokarmowe i kwasowość gleby. Odpowiednią strukturę oraz zawartość składników odżywczych zapewni nawożenie kompostem z działki lub obornikiem. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od gleby.2. Dobór odmian.Współczesna genetyka i hodowla dostarczają nam coraz większej ilości odmian genetycznie odpornych na choroby. Zaopatrując się w nowe odmiany drzew i krzewów należy zwrócić szczególną uwagę na ich odporność (na parcha, mączniaka, zarazę ogniową), a także bieżący stan zdrowotny i kupować rośliny tylko u sprawdzonych producentów.3. Następstwo roślin.Bezwzględnie należy unikać uprawy z roku na rok na tym samym stanowisku roślin tego samego gatunku lub z tej samej rodziny, z czym wiąże się zagrożenie ze strony nagromadzonych w glebie szkodników i chorób. Szczególnie dotyczy to warzyw kapustowatych, marchwi i cebuli.4. Sąsiedztwo roślin.Stosując uprawę współrzędną, naprzemian- rzędową, żywe ściółki zapewniamy roślinom naturalną ochronę wprowadzając szkodniki w błąd, odstraszając je, a na choroby roślin oddziałując naturalnymi fitoncydami (substancjami wydzielanymi przez rośliny). Stąd tak pożądana na działce jest obecność czosnku, cebuli i kopru. Rośliny należy jednak sadzić nie przypadkowo, ale w oparciu o znajomość allelopatii, czyli oddziaływania (negatywnego lub pozytywnego) na siebie.5. Mechaniczne sposobyStanowią podstawę ekologicznej ochrony roślin na działce. Najłatwiejsze czynności to zbieranie gniazd i złóż jaj, larw, odstraszanie akustyczne kretów i pułapki na ślimaki.6. HigienaUsuwanie pozostawionych po zbiorze resztek, zmumifikowanych owoców, wycinanie gałęzi z chorobami kory i drewna, niekompostowanie porażonych roślin.7. Dbanie o bioróżnorodnośćWysiewanie i sadzenie roślin ozdobnych, tak aby kwitnąć kolejno, przez cały sezon dostarczały pyłek i nektar pożytecznym i zapylającym organizmom.

 

 

8. Infrastruktura eko

 

Ustawianie tyczek z poprzecznymi belkami- podstawami dla drapieżnych ptaków. Umieszczanie w narożach ogrodu stert kamieni- dogodnych miejsc do zakładania gniazd dla drapieżnych zwierząt. Budowanie hoteli dla owadów, w których znajdą schronienie też te zapylające (nie żądlące!), oraz wiele innych pożytecznych. Pozostawienie w narożach działki kęp pokrzywy, na której rozwija się wiele pożytecznych organizmów.

 

Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.