natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Polecamy > Artykuł > Nawyki, które rujnują nam zęby

Nawyki, które rujnują nam zęby

sty 30, 2014


Polecamy przeglądać bezpłatny miesięcznik "abc Apteki".

W wydaniu styczniowym zaciekawił nas artykuł ujawniający zgubne dla zębów nawyki, o których konsekwencjach nie mieliśmy pojęcia.

 

1. Zbyt częste i mocne szczotkowanie


Obecnie wiele osób zbyt dużą wagę przywiązuje do częstego i mocnego mycia zębów. A to powoduje ścieranie szkliwa chroniącego zęby, w dalszej kolejności do ubytków. Może także powodować cofanie dziąseł. Szczotkowanie zębów max. 3 razy dziennie wystarcza w zupełności, a osoby mające tendencję do zbyt mocnego szczotkowania powinny używać supermiękkich szczoteczek.

 

2. Mycie zębów po spożyciu kwaśnych pokarmów.

 

Po zjedzeniu kwaśnych owoców lub po wypiciu soku, szkliwo jest bardziej miękkie i łatwiej ulega uszkodzeniom. Po kwaśnym posiłku należy odczekać przynajmniej godzinę, by umyć zęby.

 

3. Częste wizyty na basenie.


Wysokie stężenie chloru w wodzie może powodować przebarwienia, erozję szkliwa a nawet choroby przyzębia. Po wyjściu z basenu trzeba pamiętać o umyciu zębów lub przepłukać usta wodą pitną.

 

4. Nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną


Aby robić to prawidłowo, najpierw trzeba wyszczotkować zęby, a potem owinąć nitkę między środkowymi palcami, zostawiając ok 5 cm przerwy. Nitkę przesuwać między zębami delikatnymi zygzakowatymi ruchami, uważając przy tym na dziąsła.

 

5. Zamiłowanie do kolczyków w języku


Według badań, 47 procent osób, które mają kolczyk w języku, ma uszkodzone zęby. Na skutek noszenia kolczyka, w zębach u wielu osób pojawia się próchnica, żółty nalot, pęka szkliwo, nierzadko dochodzi też do złamań zębów, na skutek obijania się o nie kolczyka. Jeśli ktoś chce koniecznie taki kolczyk, to lepszym rozwiązaniem jest kolczyk plastikowy.

 

6. Częste spożywanie napojów gazowanych


Cukry, kwasy i barwniki prowadzą do erozji szkliwa i próchnicy. Szczególnie wrażliwe na napoje są zęby dzieci. Jeśli nie chcecie całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych, należy pamiętać, żeby nie płukać jamy ustnej, tylko szybko połykać, dlatego też niewskazane jest picie zbyt zimnych napojów. Picie przez słomkę zmniejsza ryzyko uszkodzenia szkliwa. Po wypiciu dobrze jest przepłukać jamę ustną wodą, myjąc zęby dopiero po czasie.

 

7. Picie białego wina


Białe wino ma wysoką kwasowość i powoduje erozję szkliwa. Najlepiej pić białe wino podczas posiłków, wtedy wytwarzana jest ślina, która nieco neutralizuje działanie szkodliwych czynników na zęby.

 

 

Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.